Fyzikálně správná vinětace
Vinětace je vlastnost reálných objektivů, projevuje se ztmavenými okraji na fotografii.
Zde je příklad fotky s výraznou vinětací – autor: Zafiroblue05 assumed (based on copyright claims). CC BY-SA 3.0
Tento návod vychází z postupu, který je uveden v tomto videu, jen jsem si jej trochu upravil pro svou potřebu.
Jde o to, že se ve 3D vinětace přidává dodatečně, protože kamera ve 3D programech vinětaci nemá. Vinětaci se ve spoustě návodů doporučuje podle velikosti rozlišení renderu, tedy oválného tvaru a následným rozmazáním okrajů této elipsy. Toto je nesprávný postup a může to vést k nerealistickému vzhledu výsledku.
Vinětace je „chyba“, kterou způsobuje objektiv, ten je kruhového průřezu a i vinětace by tedy měla být kruhového tvaru. Vinětace vzniká tím, že paprsky světla dopadající na snímač (nebo dříve film) letí různě dlouhou vzdálenost ze středu čočky – čím je menší ohnisko objektivu tím je větší rozdíl mezi nejkratší a nejdelší spojnicí středu čočky objektivu a snímače, naopak méně se vinětace projeví u objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností.
Tento jev má fyzikální podstatu a vychází z toho, že intenzita světla klesá s druhou mocninou vzdálenosti, tedy i části snímače (filmového okénka), na které dopadá světlo objektivu z větší vzdálenosti a má tím pádem menší intenzitu, budou produkovat tmavší obraz.
Připravený soubor si můžete stáhnout zde. Po otevření byste měli vidět toto rozložení:
Pro správný výsledek nejdříve zkontrolujte nastavení rozlišení renderu, umístění výstupních souborů a poté nastavte vstupní soubor(y) v nodu nejvíce nalevo – kliknutím na tlačítko Open a vybráním souborů, na které má být vinětace aplikována.
Dále si můžete nastavit jednotlivé parametry vinětace v nodu Vignette Settings:
Začněte nastavením ohniskové vzdálenosti (Focal Length) a pak si můžete vyzkoušet změnit intenzitu viněty, případně její „tvrdost“. Záporné hodnoty u intenzity způsobí, že vinětace bude „svítit“. Nicméně je dobré mít na paměti, že často méně je více a i u viněty platí, že pokud ji téměř nevnímáme, je to dobře, pokud vás viněta praští do očí, asi to není to, čeho by si měl všímat také divák 🙂